Kiedy warto wdrożyć leczenie implantologiczne?
Wszczepienie implantów stomatologicznych to jedna z najnowocześniejszych metod uzupełniania braków zębowych. Implant to rodzaj tytanowej śruby, którą umieszcza się w kości szczęki – zastępuje ona korzeń zęba. Można na nim następnie wykonać odpowiednie uzupełnienie protetyczne, np. koronę, protezę lub most. Kiedy stomatolodzy zalecają właśnie takie rozwiązanie?
Jakie braki zębowe kwalifikują do wszczepienia implantów?
Podstawowym wskazaniem do wszczepienia implantów są braki w uzębieniu. Zazwyczaj powstają one wskutek zaawansowanej próchnicy, chorób przyzębia czy jako konsekwencja urazu mechanicznego. Utrata zęba to nierzadko efekt zbyt późno wdrożonego leczenia, np. endodontycznego – dlatego też z takim zabiegiem w żadnym razie nie powinno się zwlekać.
Zastosowanie implantów stomatologicznych jest bardzo szerokie. Nasi stomatolodzy we Wrocławiu wstawiają je zarówno w przypadku pojedynczych, jak i rozleglejszych braków w uzębieniu, w tym nawet całkowitego bezzębia. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje kilka przeciwwskazań do leczenia implantologicznego, jak m.in. nowotwory, osteoporoza, padaczka czy nieustabilizowana cukrzyca.
Zalety leczenia implantologicznego
Wielu pacjentów decyduje się na wszczepienie implantów stomatologicznych ze względów estetycznych. Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że braki w uzębieniu często skutkują wystąpieniem poważnych problemów. Nawet pojedynczy ubytek może spowodować przeciążenie i rotację pozostałych zębów. Co więcej, braki zębowe prowadzą do pogorszenia funkcjonalności jamy ustnej – trudności z rozdrabnianiem i przeżuwaniem pokarmów.
Odbudowa uzębienia implantami stomatologicznymi chroni przed powyższymi konsekwencjami. Pozwala uniknąć dolegliwości kostno-stawowych będących powikłaniem braków zębowych, jak również związanych z nimi migren.