Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Wdrożenie leczenia kanałowego nierzadko okazuje się koniecznością w przypadku zaawansowanej próchnicy zębów. Wskazaniem do tego zabiegu są jednak również inne schorzenia i dolegliwości. W artykule wyjaśniamy jakie i opisujemy przebieg tego leczenia.
Kiedy przeprowadza się leczenie kanałowe?
Podstawowym wskazaniem do leczenia kanałowego jest stan zapalny, który objął miazgę zęba i tkanki okołowierzchołkowe. Nierzadko dochodzi do niego wskutek nieleczonej próchnicy. Dlatego też z objawami, takimi jak ciemnienie i nadwrażliwość zęba na dotyk oraz przeszywający ból zębów podczas spożywania zimnych i gorących pokarmów, powinno się niezwłocznie udać do stomatologa – mogą one świadczyć właśnie o rozwijającej się próchnicy.
Stomatolodzy często zalecają leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, w przypadku martwicy miazgi zębowej, zapalenia przyzębia i urazów mechanicznych zębów. Niekiedy wdraża się je w ramach przygotowania do planowanego leczenia protetycznego.
Czy leczenie kanałowe zębów jest bolesne?
Nasi stomatolodzy w Oławie, Wrocławiu i Kielcach przeprowadzają leczenie kanałowe, w tym również z użyciem mikroskopu. Dzięki nowoczesnej endodoncji mikroskopowej możliwe jest uzyskanie doskonałego obrazu komory zęba i jego kanałów, nawet tych najbardziej pozakrzywianych.
Sam zabieg polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek z kanału zębowego – stosuje się wówczas bardzo cienkie narzędzia. Następnie stomatolog oczyszcza komorę i w ramach odbudowy zęba wypełnia ją specjalnymi materiałami. Całość przeprowadza się w znieczuleniu, dlatego pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych. Leczenie kanałowe często pozwala uniknąć ekstrakcji zęba i związanych z nią powikłań. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu mogą być choroby serca, nerek i wątroby oraz zaburzenia endokrynologiczne.